Giriş Kayıt

Papa Bu Kez Film Çekiyor


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 06 Temmuz 2017 20:09

740 

resim

Papa Francesco, iki yıl önceki rock albümünün ardından bu kez de sanata dair görüşlerinin yer aldığı kitabının belgeselini çekti.

2015 yılda bir rock albümü çıkaran Papa Francesco, şimdi de film çektiğini duyurdu. Blouinartinfo adlı sitede yer alan habere göre Papa'nın iki yıl önce yayımlanan 'Pope Francis. My Idea of Art' isimli kitabından yola çıkarak çekilen belgesel, sanat hakkındaki görüş ve düşüncelerini beyaz perdeye yansıtıyor. Kitapla aynı ismi taşıyan belgeselin ismi de ‘Pope Francis. My Idea of Art'.

Vatikan’daki müzelerin en güzel ve en misafirperver müzeler olmasını ve kapılarını tüm dünyaya açması gerektiğini vurgulayan Papa, bir barış aracı olan müzelerin aynı zamanda kültürler ve dinler arasında diyalog kurmaya yarayan birer köprü olduklarını da savundu. Müzelerin, sadece seçilmiş ve bilge kişiler için geçmişin tozlu bir koleksiyonu olmadığını, aynı zamanda mütevazı insanlardan başlayarak herkes için önceki dönemleri öğrenmek adına yaşamsal birer gerçek olduklarını vurguladı.

Altı dilde altyazı
Belgeselin resmî internet sitesinden yapılan açıklamaya göre film, sanat üzerine 'Kutsal Baba’nın' kişisel düşüncelerini ve işlevini imaja çevirirken, sanatın ne olduğunu ve olması gerektiğini örneklendiriyor. Vatikan Müzeleri'nin prodüksiyonunu yaptığı belgeselin yönetmen koltuğunda Claudio Rossi Massimi oturuyor. Belgesel, seyircisini Vatikan Müzeleri, Aziz Peter Meydanı ve Vatikan Bazilikası turuna çıkarıyor. Belvedere Torso heykeli ve Michelangelo’nun freskleri ile ünlü Sistine Şapeli de filmde öne çıkan sanat eserlerinden bazıları. İlerleyen aylarda vizyona girmesi beklenen film için altı ayrı dilde altyazı hazırlandı.
Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2024