Giriş Kayıt

Glass, Olumsuz Eleştirilere Rağmen Shyamalan Filmografisinin En İyi 3. Açılışını Yaptı


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 22 Ocak 2019 17:26

1794 

resim

M. Night Shyamalan’ın yeni filmi Glass, eleştirmenlerden aldığı kötü yorumlara rağmen gişedeki ilk haftasında geniş izleyici kitlesine ulaşmayı başardı. Film, Shyamalan filmografisinin en iyi 3. açılışını yaptı.

Shyamalan’ın uzun süredir merakla beklenen ancak gerek eleştirmenlerden gerekse seyircilerden aldığı olumsuz yorumlarla vizyona girer girmez hayal kırıklığına dönüşen filmi Glass, bu hayal kırıklığına rağmen tüm dünyada ses getirmeye devam ediyor.

Shyalaman sinemasının yapı taşlarından Unbreakable ve yönetmenin geri dönüşü olarak ilan edilen son filmi Split’in devamı niteliğinde olan Glass, bu filmlerde yer alan karakterleri bir araya getiriyor. Unbreakable’ın sonunda, David’i insanları korumak gibi önemli bir misyonu olduğuna ikna ederek kahramanlık sorumluluklarına iten Bay Glass’ın aslında hikayedeki en karanlık karakter olduğunu öğrenmiştik. Ölümsüz ve Parçalanmış’la aynı evrende geçen ve bu filmlerin devam filmi niteliğinde olan Glass’ta ise David Dunn, Kevin’ın kimliğinin izini sürüyor.


resim

Marvel ve DC’nin sinema salonlarını işgal ettiği bu dönemde, alternatif bir süper kahraman filmi çeken Shyamalan, beklentileri karşılayamadı maalesef. Ancak, tüm bu sinemasal başarısızlığa rağmen film, gişede beklentileri karşılamış gibi gözüküyor. A.B.D’de ilk hafta sonu 3.841 salonda vizyona film $40,586,000 hasılat elde etti. Bu rakam, Universal için kendi standartlarının altında gibi gözükse de Shyamalan için son derece önemli referanslar içeriyor.

Öncelikle film bu açılışla, Shyamalan filmografisinin en yüksek 3. açılışı olma özelliği taşıyor. Shyamalan’ın en yüksek açılışa sahip filmi Signs olurken, ikinci sırada ise The Village yer alıyor. The Happening ve The Last Airbender hezimetlerinden sonra çektiği ve görece daha çok beğenilen filmi The Visit yönetmenin henüz adının dahi bilinmediği filmi Wild Awake ve filmografisinin en özel filmi Lady in The Water’ın ardından en az izlenen filmi. Split ise, yönetmenin filmografisine göz attığımızda açılış hafta sonunda beşinci sırada yer almasına rağmen, toplam hasılatta üçüncü sırada yer alıyor.

Bu durum, seyircisinin yönetmene yeniden güvenmeye başladığını gösteriyor diyebiliriz. Zira, The Visit ve Split’te ilk hafta sonundan risk almayan seyirciler, Glass’ta aynı tereddüdü yaşamamış gibi gözüküyor. Hatırlatmakta fayda var, yönetmenin en düşük açılış rakamına sahip filmlerinden biri olan The Sixth Sense, toplamda en yüksek hasılata sahip olan filmi. Bu sebeple, filmin kulaktan kulağa yayılması her zaman olduğu gibi şimdi de önemli, ancak bu kez Glass için olumsuz yönde bir etki yaratabilir gibi duruyor.


resim

Glass
2019
Glass
Dram / Bilim-Kurgu / Gerilim129 dk

Yönetmen: M. Night Shyamalan
2000 yapımı “Ölümsüz” ve 2016 yapımı “Parçalanmış” ile aynı evrende geçen filmde aşırı güçlü ve zarar görmeme yeteneğine sahip olan David Dunn, Kevin Wendell Crumb'ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan...
6.6 (269,644 Oy)

Kaynak: FilmLoverss


Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2024