Giriş Kayıt

'Blue is the Warmest Colour' Tartışmaları Devam Ediyor


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 08 Ekim 2013 13:28

3205 

resim

Mavi En Sıcak Renktir filminin yönetmeni ve oyuncuları Cannes’da Altın Palmiye’yi kazandığından bu yana film gündemden hiç düşmüyor. Ödülü yönetmenle birlikte kucaklayıp etrafa gülücükler saçan oyuncuların sonrasında yaptığı açıklamaların yarattığı sansasyonlar bir türlü son bulmuyor.

Son olarak The Independent’a yaptığı açıklamalarla Lea Seydoux film hakkında yeni iddialar öne sürdü. 17 yaş sınırlaması getirilen filmde seks sahnelerinin süresi ve açıkça sergilenmesi konusunda söylemlerde bulunan genç oyuncu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tabii ki bu sahneleri çekmek zaman zaman oldukça aşağılayıcıydı. Kendimi çoğu zaman fahişe gibi hissettim. O (yönetmen) da bundan faydalandı. 3 farklı kamera kullanıyordu ve biz 6 saat boyunca orgazm taklidi yapmak zorundaydık… Bunların bana hiçbir şey hissetirmediğini söyleyemem ama benim için vücudumdansa duygularımı göstermek daha zordu.”


resim

Filmde kırmızı çizgileri olup olmadığı sorusunu da şu şekilde yanıtlıyor: ” Tabii ki de vardı. Film boyunca sahte vajina kullandık. Bunu bir şekilde vücudumuza yapıştırıyorlardı ve biz bunu belli etmeden saklamak zorundaydık. Ben kamera önünde gerçekten seks yapmam. Fiziksel olarak yaşananların hepsi rol icabıydı, ama o duyguları ve vücut dilini gerçekten yansıtmalıydık. “

Bu noktada yönetmen Kechiche ise kendi yöntemlerinin doğru olduğunu savunuyor. “Sevişme sahnelerinde tutkuyu yansıtmalarının dışında başka birşey beklemedim. Ben sadece arzuyla şekillenen bu cinsel tutkuyu doğru aktarmak istedim. Tamamen estetik bir bakış açısıyla iki kadının birlikteliği ön plandaydı. Bu yüzden Adele’in iki erkekle birlikte olduğu bir sahne vardı ama bunu çekmek istemedim. Benim açımdan hiç birşey aşırı değildi, tabii ki bazı sahnelerde sık sık tekrarlar yapmak zorunda kaldık. Bunun dışında asla Adele ve Lea’dan fazlasını istemedim, onlar sahne ne gerektiriyorsa onu yaptı.”

Öte yandan Seydoux, tüm bu açıklamalarına karşın yönetmene zeytin dalı uzatmayı da ihmal etmiyor. ” O (yönetmen) bir sahnede 300 tekrar yaptığı için değil, yöntemleri iyi olduğu için bu film başarılı oldu. Örneğin ben çok tekrardan hoşlanmıyorum. İlk seferde daha iyi işler çıkardığımı düşünüyorum. Ama Abdellatif’le çalışıyorsanız, bazı sahnelerin en az 100 kez tekrar edileceğini bilirsiniz. Bazen sıkılıp ve yeter artık dediğim zamanlar da oldu. Sanırım önemli olan sonuç ve sonuçta da ortaya iyi bir film çıktı.”

Geçtiğimiz günlerde ilk kez 12.Filmekimi’nde seyretme şansı bulduğumuz Mavi En Sıcak Renktir’in ülkemizde vizyona gireceği zamanlama hakkında henüz net bir tarih yok.La vie d'Adèle
2013
La vie d'Adèle
Dram / Romantik180 dk

Yönetmen: Abdellatif Kechiche
2013 Altın Palmiye en iyi film ödülü. 15 yaşındaki Adele'in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda Emma'nın mavi saçlarını farkediverir ve işste o an hayatının değişeceğini anlar. Kendi ergenlik...
7.7 (162,937 Oy)

beyazperde


Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2024