Giriş Kayıt

Avrupa Birliği, Online Yayın Platformlarına Avrupa Yapımı İçerik Kotası Getiriyor


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 25 Aralık 2018 15:31

371 

resim

Avrupa Birliği, Netflix ve Amazon gibi online yayın platformlarına, kitaplıklarında bulunması gereken Avrupa yapımı içeriklere dair bir kota getiriyor. İlgili maddenin detaylarının 2019’un sonuna kadar netleşmesi planlanıyor.

Başta Netflix olmak üzere ABD menşeili online yayın platformlarının dünyanın diğer bölgelerine ve özellikle de büyük bir pazar açığı bulunan Avrupa’ya daha fazla girmek istedikleri hepimizin malumu.

Ancak bu şirketlerin Avrupa’ya tam manasıyla giriş süreci biraz sancılı olacakmış gibi görünüyor. Hatırlayacaksınız bu yıl içerisinde Netflix filmleri, Cannes Film Festivali’nde bazı nedenlerden ötürü gösterilmemiş, ardından bu filmlerin Venedik Film Festivali’ne kabul edilmesinin ardından ülke içerisindeki sinema sektöründen tepkiler yükselmişti. Dolayısıyla Fransa ve İtalya’yla birlikte Almanya’da da Netflix filmlerinin şimdilik pek de hoş karşılanmadığını söylemek gerekli.

Tüm bunların üzerine Avrupa Birliği, bu platformlara bir kota getirme hazırlığında.


resim

Birkaç hafta önce Avrupa Birliği, Netflix ve Amazon gibi online yayın platformlarının Avrupa’daki yayın hayatlarını sürdürebilmesi için kitaplıklarındaki içeriklerin en azından 30%’unun Avrupa yapımı olmasına dair öneriyi onaylamıştı. Ancak yasayla ilgili netleşmeyen pek çok nokta ve dolayısıyla çokça soru işareti mevcut. Bunlardan belki de önemlisi 30%’luk kotanın saat, bölüm, içerik sayısı ya da başka bir parametreye göre mi değerlendirileceği. Gelen son haberlere göre birlik, bu kararında ısrarcı ve şu sıralarda gerekli araştırmaları sürdürüyor. Önerinin 2019 sonu itibarıyla tamamlanması bekleniyor.

Öte yandan Avrupa Birliği’nden çıkan kararların, üye ülkeler tarafından en fazla 21 ay içerisinde yasalaştırılması gerekiyor. Bu, 19 Eylül 2020 itibarıyla kotanın tüm Avrupa ülkelerinde yasalarla korunuyor hâle geleceğini gösteriyor. Avrupa Birliği’nden çıkan önerinin tüm detaylarının 2019 sonuyla birlikte belli olacağını göz önüne alırsak, online yayın platformlarının bu kotayı karşılamak için 1 yıldan az bir süreleri olacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla özellikle Netflix ve Amazon’un, şimdiden Avrupa yapımı işlere öncelik vermesi gerekli. Keza İngiltere menşeili Ampere Analytics’in verileri de bunun doğru bir hamle olacağını gösterir nitelikte. Şirketin içerik sayısı ve saatini göz önünde bulundurduğu istatistiklere göre Netflix’in kitaplığındaki Avrupa yapımı içeriklerin oranı Fransa’da 15%, İspanya’da 16%, İngiltere’de 17%, Almanya’da ise 19%. Amazon’un da durumu pek farklı değil: İtalya’da 13%, İspanya’da 16%, İngiltere’de 18%, Almanya’da ise 27%.

Türkiye’de ise bildiğimiz kadarıyla konuyla ilgili herhangi bir adımın atılması gündemde değil. Netflix’e sansür getirilip getirilmeyeceğinin tartışılmasından ziyade şirketin ülke içerisindeki yatırımının desteklenmesinin ya da buna zorlanmasının doğru bir hamle olup olmayacağının tartışılması, daha yararlı bir hamle olacaktır.
Kaynak: FilmLoverss


Yorumunuz


Türkçe Altyazı © 2007 - 2024