Giriş Kayıt

Alejandro González Iñárritu’dan Sıradışı Bir Sanal Gerçeklik Projesi: Carne y Arena


  1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 27 Temmuz 2017 12:53

1083 

resim

Mültecilerin yaşadıkları zorlukları mercek altına alan usta yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’dan sıradışı bir sanal gerçeklik projesi: Carne y Arena!

Birdman filmiyle Oscar kazanan Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu; imza attığı birbirinden başarılı yapımlarla adından söz ettirdiği gibi, günümüzün en saygıdeğer film yönetmenlerinden biri olarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

İzleyiciye sinema duygusunu sonuna kadar yaşatmayı amaçlayan başarılı yönetmen, şimdi ise Carne y Arena (Meat and Sand) isimli kısa filmiyle izleyiciyi sanal gerçeklik dünyasının içine davet ediyor. Hem de daha önceki projelerinde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki’nin katkılarıyla!


resim

Sanal gerçeklik teknolojisini ilk defa kullanan Alejandro González Iñárritu, yeni projesi Carne y Arena’da göçmenlerin ve mültecilerin yaşadıkları zorluklara odaklanıyor. Daha önce hiç kullanılmamış en üst düzey sanal teknolojiyi kullanan bu film; teknolojinin sağladığı avantajdan sonuna kadar yararlanarak, bireylere mültecilerin bulundukları insanlık koşullarını anlama imkanı sağlıyor. Aynı zamanda göçmenlerin ve mültecilerin de bir grup insan tarafından gördükleri kötü muameleye bizzat şahit olmamızı amaçlıyor. Meksika-ABD sınırını aşan bir göçmenin dünyasına girmek için adeta politik sanat eseri olarak işlev gören bu film; özellikle Trump Amerikası’nda Trump’a oy veren bir grup insanın, göçmenlere karşı olan kötü tutumunu da sanal gerçeklik üzerinden anlatmayı tercih ediyor.

İlk olarak Cannes Film Festivali’nde gösterilen ve festivaldeki gösterimin ardından Milan’daki Fondazione Prada’da altı ay boyunca izleyiciyle buluşan bu kısa film, 2 Temmuz’dan bu yana Los Angeles County Sanat Müzesi’nde sergileniyor. Sergiye katılan bireyler; ilk olarak Amerika Sınır Devriyesi’ndeki bir odada tutuklu olarak yolculuklarına başlayıp, daha sonra buradan kaçarak çölde tehlikeli bir maceranın içerisine sürükleniyor.

Katılımcıların sanal gözlükleriyle tanık oldukları bu yolculuk, gerçek insanların tecrübelerine dayanarak oluşturulmasıyla dikkat çekiyor. Sergiye katılan insanların gördüğü filmin ülkemizde festival kapsamında ya da vizyonda gösterilip gösterilmeyeceği şu an için bilinmiyor.
Yorumlar

trafalgar 27 Temmuz 2017 13:05
Çok güzel bir projeymiş. Böyle sanal gerçeklik kullanılarak kısa film yapıldığını bilmiyordum. İnşallah Türkiye'ye de gelir.

YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarTürkçe Altyazı © 2007 - 2023