Giriş Kayıt

Stargate SG-1 Tüm Sezonlarıyla Blu-Ray’de


  1. Haberler
  2. Dizi
Lali Berte - 26 Ocak 2021 19:43

406 

Stargate SG-1
1997
Stargate SG-1
Aksiyon / Macera / Dram44 dk

Yönetmen: Peter DeLuise, Martin Wood, Andy Mikita
Eski Mısır tanrıları ile uzaylılar arasında ilişki kuran 1994 yapımı 'Yıldız Kapısı- Stargate' filminin devamı niteliğindeki televizyon dizisi, yıldız kapılarıyla galaksiyi dolaşan keşif takımı SG1'ın nefes kesen maceralarını anlatıyor. Televizyon...
8.4 (94,135 Oy)


resim
Unutulmaz bilimkurgu dizisi Stargate SG-1, nihayet tüm sezonlarıyla Blu-ray formatında piyasaya sürülüyor. Visual Entertainment Incorporated (VEI) şirketi tarafından hazırlanan bu yeni sürüm sayesinde, diziyi hiç olmadığı kadar yüksek çözünürlükle izlemek mümkün hale geliyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, düzenleme tüm dizi bölümlerinin yanı sıra toplam 127 saatlik kamera arkası çekimlerini de içeriyor.

1994 tarihli Stargate filminin devamı olarak 1997 yılında yayın hayatına başlayan ve toplam 10 sezon devam eden Stargate SG-1, çoğunlukla Blu-ray ve yüksek çözünürlük teknolojisinin olmadığı zamanlarda çekildi. Sekizinci sezondan itibaren HD kamera çekimlerine geçilse de, ilk yedi sezonun DVD sürümleri yıllarca 480p kalitesinde kaldı. Yeni düzenleme sayesinde çok daha net görüntülere kavuşacağımız bir gerçek. Ancak bu, diziyi günümüzün Blu-ray teknolojisine denk bir kalitede izleyebileceğimiz anlamına da gelmiyor.

Bilindiği üzere video teknolojisinin gelişimine paralel olarak 1980’lerin ortalarından itibaren 35mm çekim tekniğinden vazgeçilmiş ve maliyeti daha ucuz olan dijitale yönelinmişti. Bu dönemde programlar, bilgisayarda taranıyor ve daha düşük TV dostu çözünürlüğe dönüştürülerek düzenleniyordu. Bu sayede fazla maliyetten kurtulunuyor ve para cepte kalıyordu. Üstelik görsel efektlerin yaratılması da kolaylaşıyordu.

Ancak dijital çekimin bir dezavantajı olarak, elinizdeki programı bir kez hazırladığınızda daha sonra üzerinde düzenleme yapmanız güçleşir. Bunun için tüm görsel efektleri sil baştan yaratmanız gerekir. Çok masraflı ve emek gerektiren bir süreçtir, ama imkansız olduğu da söylenemez. Hatırlanacağı gibi Star Trek ve Star Trek: The Next Generation dizileri üzerinde bu tarz bir düzenleme yapılmış, ciddi para ve efor harcanmıştı. Unutmamak gerekir ki Stargate SG-1’in bu yeni Blu-ray seti üzerinde böyle bir çalışma yapılmadı. Yapılan şey daha çok görüntü kalitesinin “yükseltilmesi” ve HD’ye uygun hale getirilmesi olarak nitelendirilebilir. Ancak yapım şirketi MGM‘in, talep olması durumunda diziyi tümüyle restore edip güncel standartlara çekmesi de mümkün.

Yakın döneme kadar Stargate SG-1’ın en kaliteli sürümleri Amazon Prime Video üzerinde yayımlanıyor ve satıştaki DVD setlerinden bile yüksek çözünürlük sunmasıyla dikkat çekiyordu. Ancak 2021 itibariyle dizinin Amazon Prime Video’daki yayın hakları sona erdi ve öyle görünüyor ki bu yeni Blu-ray seti, 1080p çözünürlüğe yakın görüntü kalitesiyle şimdilik piyasadaki en iyi seçenek. Ayrıca alıcıların yorumlarına bakılırsa, 129,99 dolarlık fiyatını da hak ediyor gibi.

Kaynak: Bilimkurgu Kulübü

YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarTürkçe Altyazı © 2007 - 2022